Проєктна пропозиція з облаштування місць пам'яті

RE:UKRAINE MEMORIES

Мета напряму RE:Ukraine Memories – сформувати системний підхід до меморіалізації об’єктів, постраждалих внаслідок російсько-української війни, і провадити ідею відповідального збереження пам’яті.

Першим меморіалом, бачення якого ми презентували Володимиру Зеленському й Офісу Президента, став «Відкритий перелом». 

«Відкритий перелом» – концепція меморіального історико-архітектурного комплексу навколо зруйнованого мосту біля Ірпеня. Наша команда розробила цей проєкт у квітні 2022 року із власної ініціативи, на волонтерських засадах.

25 лютого 2022, на другий день повномасштабного вторгнення Росії, українські військові підірвали кілька мостів під Києвом, щоб перешкодити наступу ворога на столицю. Саме з цього місця, з допомогою наших захисників і захисниць, люди евакуювалися в бік Києва. Фото з українцями, які ховаються під зруйнованим мостом, розлетілися міжнародними виданнями. Світ запам’ятав історію цього місця саме за кадрами «перелому». Наше завдання – зберегти цю пам’ять і зробити це відповідально.

У РОЗРОБЦІ ПРОЄКТУ МИ КЕРУВАЛИСЯ ДВОМА ПРИНЦИПАМИ:

1. Зберегти
«відкритий перелом»

Наша команда пропонує зберегти «перелом» мосту й перетворити больові точки на точки тяжіння. Створити місце, де кожен зможе вшанувати героїв і жертв війни, і водночас вберегти від ретравматизації тих, хто має болючі спогади з часів евакуації.

Відчути те, що переживали люди під час евакуації під обстрілами, неможливо. Однак можна встати на їхнє місце й відрефлексувати ці події.

2. Не множити нові архітектурні образи

Ми вважаємо доречним зберегти це місце в майже первинному вигляді та не множити нові архітектурні образи. Естетизація та творчість тут недоречні. Головне – відтворити функцію в об'ємі. 

Вибух і пов’язані з ним події самі визначили вибір матеріалів. Ми не додаємо нічого зайвого. Бетон – це зруйновані мостові опори, гравій – кам'яні воронки від снарядів, кортенова сталь – згорілі під обстрілами автомобілі.

Візуальний образ місця пам’яті ґрунтується на засадах функціонального мінімалізму. Прості, геометрично вивірені форми не перетягують на себе увагу людей, а, навпаки, скеровують їх до головних смислових точок.